Správný výběr školy
Důležitý je výběr vhodné základní školy. Dítě bude zřejmě zvolenou školu navštěvovat celých 9 let povinné školní docházky, a tak byste se měli snažit o škole získat co nejvíce informací. Učiňte tak pomocí webových stránek, referencí lidí, kteří mají se školou zkušenosti, nebo se ideálně vypravte na den otevřených dveří. Přátelská atmosféra a kvalitní školské zázemí je cesta k příjemné školní docházce.
Hlavním kritériem při výběhu školy by neměla být vzdálenost od bydliště, i když u nejmenších školáků je poměrně podstatná, obzvlášť pokud nemáte možnost je na cestě denně doprovázet. Poznejte učitele, které budou vaše dítko učit. Tvořivost a laskavost učitele je základem k pozitivnímu vztahu ke vzdělávání a není nutné vymýšlet další činnosti, které dítě přitáhnou k učení.
Později poznejte i jeho kamarády, abyste věděli, s kým tráví vaše dítě volný čas. Můžete je třeba pozvat k vám, z chování jejich i vašeho dítěte můžete také mnohé vyčíst. A v průběhu školní docházky navštěvujte pravidelně třídní schůzky.
Uváženě plánujte odpolední aktivity
Na začátku školního roku si naplánujte odpolední aktivity, tak aby kromě každodenní přípravy do školy měly děti také čas samy pro sebe – pro „volné hraní“. Ze začátku neplánujte velké množství činností, abyste své děti hned od počátku nepřetěžovali.
Také si stanovte, kdy bude dítě dělat domácí úkoly a přípravu do školy. Stejnou dobu se snažte dodržovat každý den, dítě si zvykne a stane se to pro ně samozřejmostí. Některé děti si raději udělají úkoly hned po příchodu ze školy, některé až večer. Večerní učení s sebou nese riziko, že bude dítě po celém dni velmi unavené, a takové učení nevede k ničemu. V takovém případě se v klidu domluvte na tom, že si půjde odpočinout, ráno si přivstanete a úkoly vypracujete. Není to sice ideální, ale dítě za to bude vděčné a ráno půjde všechno snáz.
Pracovní kout pro školáka
Na úkoly by měl mít školák svůj pracovní kout a zázemí, kde bude mít všechny své pomůcky a vhodné osvětlení. Není dobré, když se dítě učí u kuchyňského stolu prostřeného k večeři nebo na jiném podobném místě. Zkontrolujte, zda má dítě připraveny všechny potřebné pomůcky, abyste pak neztráceli čas jejich chaotickým hledáním.
Příprava školní výbavy
Nástup do školy můžete také zpříjemnit pořízením školní výbavy. Pokud nepřinesl aktovku Ježíšek nebo nezůstala z loňského roku a vy musíte kupovat novou, zaměřte se na kvalitu. Kvalitní aktovku poznáte podle toho, že má pevná anatomicky tvarovaná záda, nastavitelné polstrované ramenní popruhy, je ideálně rozdělena do několika přihrádek a má pevné dno.
Také si s vaším školákem zkuste s předstihem dát dohromady, jaké pomůcky a psací potřeby mu zůstaly z loňského roku a co bude potřeba dokoupit. S prvňáčkem můžete nakoupit desky na písmenka a čísla, kterými vlastně škola začíná, a také desky na sešity, aby neměly po chvíli zohýbané stránky. Ty s gumičkou jsou lepší, obsah udrží uvnitř za každou cenu.
Staršího žáka, nejvíce to ocení zřejmě dívky, můžete vzít s sebou na nákup oblečení. Není nad to, přijít první školní den v novém oblečení.
Co dělat, když se dítěti do školy nechce
Jsou děti, které školu milují a s radostí vyrážejí s aktovkou na zádech za novým poznáváním. Pak jsou ale děti, které školu nenávidí a dělají vše proto, aby do ní nemusely. Když dítě čas od času prohlásí, že se mu do školy nechce, tak to asi není třeba nějak zvlášť řešit. Důvodem může být, že se mu nechce vstávat, píšou test, na který se nepřipravilo, nebo se zrovna nepohodlo s kamarádem.
Pokud ale dítko každé ráno vyvádí, že do školy nechce, je potřeba postupovat něžně, ale důsledně. Do školy se jít musí. Pokud jednou ustoupíte a dítě necháte doma, bude si myslet, že to jde kdykoliv.
Pokud tato situace nastane, zkuste se zamyslet nad tím, zda na dítě nevyvíjíte zbytečně veliké nároky, zbytečně ho nekáráte a netrestáte za známky. Každý den – a nejenom, když je nějaký problém! - si vyhraďte aspoň chvilku a s dítětem si povídejte o tom, co bylo ve škole, na kroužcích, co kamarádi. Pečlivě dítě poslouchejte, vyptávejte se, abyste z něho co nejpodrobněji dostali, co mu vadí nebo z čeho má strach. Někdy se to může stát tím, že dítě nepřijímá systém. Je zvyklé na volnější výchovu, nebo nechodilo do školky a může teď být doslova šokováno dodržováním pravidel. Potřebuje čas, aby si na vše zvyklo.
Pozor na šikanu. Děti umí být zlé, a pokud je terčem posměchu zrovna vaše ratolest, není divu, že se mu do školy nechce. Mluvte s dítětem, se školou, s paní učitelkou a společně hledejte řešení.
Pokud nic nezabírá a dítě do školy chodit nechce, poraďte se se školním psychologem, který má zkušenosti a ví, co na děti platí.
Zpříjemněte dětem školní docházku
V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek
Vstoupit do diskuze