Ač jsou hemisféry vzájemně propojeny, u většiny lidí se více vyvine jedna hemisféra a stane se dominantní.
Pravá, nebo levá?
To má za následek, že člověk při běžných činnostech upřednostňuje používání jedné ruky, jedné nohy, ale i jednoho oka a jednoho ucha. Tak se z nás stávají praváci, nebo leváci. V přírodě je samozřejmě máloco naprosto striktně rozděleno, a tak se může stát, že u člověka vznikne tzv. zkřížená lateralita, kdy mu dominuje např. pravé oko a levá ruka.
Nepřeučovat!
Dříve se leváci přeučovali na praváky, ale nic není bez následků. Přeučení leváci mohou mít potíže třeba s psaním či čtením. Změna není pro děti přirozená a se změnou dominantní ruky dochází i ke změně dominantního oka či ucha. Což může vést k dalším obtížím, jako jsou poruchy řeči, nepozornost apod. Někdy se malé děti stihnou přeučit samy, aniž byste je na to upozorňovali. Jednoduše napodobují praváky, ale i když se přeučily samy, mají v hlavě stejný zmatek, jako kdybychom je přeučovali my.
Období střídání
V prvních letech dítěte se pravidelně střídají období, trvající i několik týdnů, kdy dítě upřednostňuje pouze pravou, nebo levou ruku. Preference jedné ruky se definitivně vyvine většinou kolem 4 let.
Jednoduchý test
Chcete vědět, zda je vaše dítě pravák či levák? Všímejte si, kterou rukou hází míč? Kterou rukou si bere lžíci, tužku, pastelku? Ve které ruce drží hřeben? Nechte dítě postavit věž z kostek. Ta ruka, kterou dítě použilo k dokončení stavby či k chytání padající věže, je tou vedoucí. Zatleskejte rukama, jako když tleskáte delší dobu v divadle – dominantní bývá ta ruka, která se hýbe a tleská do dlaně druhé ruky. Sepněte ruce s propletenými prsty – palec, který zůstane navrchu, patří k dominantní ruce. Všímejte si nejen rukou, ale i nohou, popřípadě očí a uší. Ke kterému oku přikládá dítě kaleidoskop? A ke kterému uchu mušli? Samozřejmě ani tyto testy nelze brát jako stoprocentní. Pokud si myslíte, že je vaše dítě levák, a chcete mít jistotu, zajděte do specializované poradny, kde vám odborníci test laterality zprostředkují.
Levák ve škole
To, že je vaše dítě levák, je dobré projednat při nástupu do školy i s třídním učitelem. Nejvhodnější by bylo, aby levák seděl s dalším levákem, pokud ve třídě je. Pokud není, mělo by dítě sedět na levé straně, aby si se spolužákem v lavici vzájemně nepřekáželi.
Psaní
Učení psát se v zásadě nijak neliší od praváků. Protože ale dítě píše na papír zleva doprava, je pro ně psaní obtížnější. Zatímco pravák ruku při psaní písmen „táhne“, levák ji musí požadovaným směrem „tlačit“. Jde tedy o úplně jiný druh pohybu. Po technické stránce by nemělo psaní dělat problém, pokud dítě umí i kreslit, protože princip je u těchto dvou činností stejný. Hlavní úskalí je v tom, že se píše právě zleva doprava, takže si dítě maže, co právě napsalo, a navíc si zakrývá napsaný text rukou držící pero, a tak si nemůže současně číst, co právě napsalo, popř. nevidí předlohu umístěnou vlevo. Dnes ve školách používají pro leváky písanky se vzory písmen na pravé straně. Případně mu můžete požadované písmeno vepsat na příslušné místo sami.
Držení pera
Pravoruké i levoruké děti by měly držet pero špetkovým úchopem (palec drží, prostředníček podpírá a ukazováček je položen lehce shora), rozdílný je sklon papíru a poloha ruky. Vyučujícími je preferován spodní úchop, což je pro vývoj ruky přirozená a vhodná poloha. Ruka se pohybuje uvolněně, pohyb vychází z ramene a lokte, přičemž v zápěstí se nadměrně neohýbá. Pro leváka má však úskalí v tom, že si může napsaný text zakrývat a někdy také rozmazávat, jak už jsme uvedli. Pokud však levák preferuje odlišný úchop, tzv. horní, kdy je zápěstí více ohnuté a hřbet ruky směřuje od těla, přičemž prsty jsou stočeny k písaři, je důležité jej naučit v průběhu psaní odlehčit ruku, protáhnout a lehce ji pravou rukou promasírovat, aby nedocházelo k problémům, jako je nedokrvení ruky, přetížení některých šlach a svalů, které mohou způsobit i bolest v celé paži.
Psací potřeby
Samozřejmostí by měly být i kvalitní psací potřeby, které jsou již dnes k dostání i ve verzi pro leváky. I obyčejné ořezávání pastelek může být pro leváka velmi náročné, pokud mu rodič předem nekoupí ořezávátko určené pro leváky.
Poraďte se
Pokud sami nejste levák a netušíte, jak bude dítě psát a podobně, zajistěte si odbornou literaturu či se poraďte s odborníky. Pokuste se učit dítě činnost levou rukou, sami tak zjistíte, co je pro ně těžké, a mnohdy rychleji přijdete na to, jak dítěti pomoci. Často se tak předejde nechtěným zlozvykům. Pomoci může i některý levoruký známý. Rozhodně se toho nebojte, levorukých lidí je spousta a zvládají život naprosto v pohodě.