Jak přivést a udržet děti u sportu?
Správce webu | 19.05.2018
0 komentář
Pravidelné sportování má pozitivní vliv na život a psychiku. Při fyzické zátěži se odbourává stresový hormon a vylučují se endorfiny, které tělu přinášejí příjemné pocity. Po fyzické námaze dojde k následnému pocitu uvolnění svalových skupin.
Zatímco během školního roku se děti hýbou alespoň během hodiny tělesné výchovy, o víkendech, prázdninách a volných chvílích okupují především počítače a o nějakém sportu ani nepřemýšlejí. Jak děti ke sportu přivést a proč?
Proč sportovat?
Při nadváze nebo obezitě v dětském věku je velká pravděpodobnost nadváhy a obezity i v dospělosti. Aktivní pohyb je tedy pro život velmi důležitý. Už u dvouletých dětí je možné poznat, zda jsou pohybově nadané. Třeba podle toho, zda rády běhají, jak kopou do míče, jak skáčou přes překážky a jak „šikovně“ padají. Pokud máte malé děti a přemýšlíte, zda je na nějaký ten sport dát či nedat, rozhodně neváhejte, i když vy sami třeba žádný neprovozujete. Dítě se při pohybové aktivitě „vyblbne“ a nebude vás tolik zlobit, naučí se překonávat různé překážky, respektovat pravidla a snášet prohry či hrát fair play. Kromě toho si najde i nové kamarády a naučí se spoléhat se na druhé.
Odkdy a jak začít?
Děti bychom měli ke sportu přivést co nejdříve, aby si na pravidelný pohyb zvykly a vybraly si ten, který je bude nejvíce bavit. Ovšem na některých dětech není talent na první pohled patrný, je třeba zkoušet a hledat vhodnou aktivitu – nejlepší je nechat dítě, aby si vyzkoušelo více sportů, a společně pak vybrat ten nejvhodnější. I tyto děti při vyvinutí úsilí a výběru správné aktivity mohou být ve vybrané činnosti nejen úspěšné, ale hlavně spokojené. K tomu vám můžou pomoct nejrůznější ukázkové hodiny. Na nich získáte představu o tom, jak lekce probíhají a zda se dětem budou líbit. Také existuje program testování dětí, který na základě zábavného zkoušení fyzických a psychických předpokladů doporučí dětem ten pravý sport. Takový, pro který má dítě ty nejlepší předpoklady, který jej bude bavit a v němž má největší šanci se zlepšovat.
Lze překonat nechuť ke sportu?
Někoho láká sport, někoho knížky či rébusy všech druhů. Když dítě odmítá lyžovat, plavat či hrát fotbal, nenuťte ho k tomu. Pokud je váš potomek spíše „gaučový typ“, budete to mít těžké – ovšem on taky. Násilím z nikoho sportovce neuděláte. Zkuste najít něco, co by ho bavilo, i kdyby to měla být třeba turistika. Pro každého se něco najde.
Má-li dítě ke sportu vyloženě odpor, zkuste zjistit příčinu. Může to být například strach z výšky, z rychlosti, z neúspěchu… Zkuste vymyslet takové formy pohybu, které z hlediska dítěte a jeho strachu vypadají co nejméně nebezpečně.
Jak dítě správně motivovat?
Někdy se děti ke sportu musí jen správně namotivovat. Nejdůležitějším vzorem jste vy sami. A to platí tím více, čím mladší dítě je – už miminka se snaží napodobovat rodiče. Neztrácejte proto čas. Začněte více chodit, pravidelně sportovat a zapojte do aktivit i dítě. Ukažte mu, že pohyb je zábava. Vymýšlejte činnosti, při kterých může sportovat celá rodina. Jeďte do bazénu, na kola, na lyže, zahrajte si fotbal… Dělejte sportovní aktivity spolu a uvidíte, která z nich mu jde nejlépe a která ho baví. Také můžete navštívit nějaké sportovní utkání ve vašem okolí, zápas místního fotbalového, florbalového, hokejového týmu. Nebo závody v atletice či aerobicu. Dítěti se aktivita může zalíbit a začne se o ni zajímat.
Opravdu očekáváte sportovní kariéru?
Pokud vaše dítě začíná již v časném předškolním věku se sportem, jako je například gymnastika, krasobruslení a často také lední hokej, popřemýšlejte i o rizicích. Takto brzy zahájená pravidelná příprava se podepisuje na pohybovém aparátu a přichází na řadu také poměrně brzké ukončení aktivní sportovní kariéry kvůli postupným změnám tělesné stavby a později i zdravotním problémům.
Chcete sport pro radost?
Když už má dítě vybráno a začne navštěvovat nějaký sportovní kroužek, je dost pravděpodobné, že mu to ze začátku moc nepůjde. Začátky nebývají vždy jednoduché… Aby dítě u sportu vydrželo a bavil ho, chvalte svého potomka a oceňujte jeho snahu i pravidelné navštěvování tréninků.
Místo příkazů vybírejte slova chytře tak, aby dítě mělo možnost volby. Zeptejte se, jestli chce jít ven teď, nebo za půl hodiny. Jestli si půjdete zakopat, nebo spíš projet na kole. Když se s dítětem dostanete do sporu, snažte se zůstat klidní. Pozitivně dítě motivujte, nekritizujte ho a v žádném případě ho nezesměšňujte ani neponižujte. Snažte se vyvarovat srovnávání, ať už s vámi samotnými, tak s ostatními dětmi. A nenechte se rozhodit tím, pokud chce dítě zkusit jiný sport.
Hlídejte si, abyste z dítěte neudělali robota na plnění vlastních nenaplněných ambicí. Diskutujte s dítětem o tom, co ho baví, a nesnažte se mu vnucovat své vlastní zájmy. Raději mu dejte možnost, ať se na výběru sportu samo podílí.
V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek
Doplňující obsah
Co je portál vseohrackach.cz?
Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček
Správce webu | 06.10.2020
Dotykový tablet, se kterým se děti naučí barvy, říkanky o zvířátkách z louky a poslechnou si známou básničku Polámal se mraveneček. Tablet rozvíjí u dětí slovní zásobu, představivost a logické myšlení. Zdokonaluje jemnou motoriku, rozvíjí zrak a sluch aktivním zapojením do hry.
Podzimní zvyky známé i dávno zapomenuté
Správce webu | 06.10.2023
Když se řekne česká tradice, nejspíše si vybavíte Velikonoce a Vánoce. Život našich předků byl ale mnohem bohatší a celý rok byl protkán různými tradicemi a zvyky. Pojďme si připomenout některé podzimní tradice.
Zavěste jmelí
Správce webu | 16.12.2022
Věříte, že vám jmelí přinese do domu štěstí, když ho zavěsíte ráno na Štědrý den nad svátečně prostřený stůl? A nebo že přinese štěstí tomu, kdo ho dostal darem?
Další články v kategorii:
Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou
Správce webu | 28.03.2021
Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
Naučte děti, jak se v lese správně chovat...
Správce webu | 02.05.2023
Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.
Naučte děti, jak se v lese správně chovat...
Správce webu | 02.05.2023
Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.
Podzimní zvyky známé i dávno zapomenuté
Správce webu | 06.10.2023
Když se řekne česká tradice, nejspíše si vybavíte Velikonoce a Vánoce. Život našich předků byl ale mnohem bohatší a celý rok byl protkán různými tradicemi a zvyky. Pojďme si připomenout některé podzimní tradice.
Děti budou nadšené z barevného sněhu, který využijete při hře
Správce webu | 05.02.2021
Přestalo vaše dítko bavit jezdit na lyžích po sjezdovce či sáňkovat? Posaďte ho na plachtu z pevnějšího igelitu a táhněte, táhněte… Věřte, že pro dítě je to zcela jiný zážitek než sáňkování. Nebo ho zkuste zabavit našimi tipy na hry.
© 2024, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing