Podzimní zvyky známé i dávno zapomenuté
Správce webu | 06.10.2023
0 komentář
Když se řekne česká tradice, nejspíše si vybavíte Velikonoce a Vánoce. Život našich předků byl ale mnohem bohatší a celý rok byl protkán různými tradicemi a zvyky. Pojďme si připomenout některé podzimní tradice.
Hodování a víno
Na podzim se lidé těšili z úrody, kterou po létě sklidili, proto jsou podzimní zvyky a tradice spojené především s posvícenskými slavnostmi, hodováním a vínem. Jako první se slavila podzimní rovnodennost následovaná vinobraním a svátky spojenými se svatými. Na svatého Václava se vystrojila hostina pro všechny a poté mohlo začít vinobraní – oslavy, které završovaly sklizeň vína na začátku podzimu. Po nich se vinaři opět dávali do práce a pouštěli se do podzimního setí nového vína. Dnes je pro nás vinobraní spíš zábava, ale dříve to byla tvrdá práce.
Pečené brambory
Na podzim, když se sklízely brambory, se na polích dělaly ohníčky. Naneslo se suché chrastí, sláma ze strnišť a suchá bramborová nať a vše se zapálilo. Při rozdělávání ohně se nesmělo mluvit, jinak by se oheň polekal. Okolo ohníčku se pak skákalo nebo se všichni vzali za ruce a tancovali okolo ohně a někteří jej přeskakovali. Do horkého popela se daly brambory, upekly se - a jak se všichni olizovali!
Pouštění draků
Rituál pouštění papírových draků pochází z Asie, rolníci vypouštěli na jaře nad pole draky, aby získali dobrou úrodu a jejich děti byly zdravé. K nám se pouštění draků dostalo až s koncem 19. století, ovšem draci se směli pouštět až na podzim. Na jaře totiž byla spousta práce a děti musely pomáhat na polích, na zasetých polích se pak běhat nemohlo. Ale na podzim již bylo vše sklizeno, pole zoraná a konečně byl i čas na hraní.
Dušičky
Během dušiček se navštěvují hřbitovy, rozsvěcí se svíčky a vzpomíná se na zesnulé. Se svátkem zesnulých se pojila spousta dalších zvyků. Peklo se ledasjaké pečivo. Někde to byly koláče, jinde rohlíky ve tvaru kostí. Rohlíky se rozdávaly žebrákům u kostela a chudině. Bylo zvykem házet jídlo i do ohně, což mělo symbolizovat jakousi obětinu zemřelým. A předvečer Dušiček byl obzvlášť důležitý. Lidé věřili, že právě v tento čas se duše vracejí z očistce a potřebují si odpočinout od útrap. Před spaním se ve staveních zapálila lampa plněná máslem, aby si duše mohly namazat spáleniny. Živí pili studené mléko, aby se duše mohly ochladit.
Svatý Martin
V kuchyních panoval čilý ruch, připravovala se zlatavá husí pečínka, knedlíky a zelí. Pekly se lokše, martinské podkovy a velké zahnuté rohlíky plněné mákem. Ochutnávalo se mladé a kyselkavé víno, konaly se výroční a dobytčí trhy. Uzavíraly se nové smlouvy s obecním pastýřem, ovčákem, ponocným, čeleď dostávala mzdu a rozhodovala se, zda bude hledat nového hospodáře či prodlouží dohodu zas o rok. Nastala zkrátka poslední možnost něco podniknout, než Martin přijede na bílém koni a zemi ovládne sníh a mráz.
Svatá Kateřina
Na svátek svaté Kateřiny se konávaly poslední taneční zábavy před nadcházejícím adventem, který tanec, zpěv a zábavu zakazoval. Proto se všichni snažili si tento poslední večer radovánek maximálně užít a málokdy tancovačka skončila dříve než nad ránem. Celou kateřinskou zábavu měly na starosti ženy, platily muzikantům za hudbu, svým partnerům útratu a staraly se také o občerstvení. Při tancovačce si samy vybíraly, s kým budou tančit, a muži měli právo vyzvat svou vyvolenou k tanci jen po půlnoci při pánské volence.
V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek
Doplňující obsah
Co je portál vseohrackach.cz?
Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček
Správce webu | 06.10.2020
Dotykový tablet, se kterým se děti naučí barvy, říkanky o zvířátkách z louky a poslechnou si známou básničku Polámal se mraveneček. Tablet rozvíjí u dětí slovní zásobu, představivost a logické myšlení. Zdokonaluje jemnou motoriku, rozvíjí zrak a sluch aktivním zapojením do hry.
Zavěste jmelí
Správce webu | 16.12.2022
Věříte, že vám jmelí přinese do domu štěstí, když ho zavěsíte ráno na Štědrý den nad svátečně prostřený stůl? A nebo že přinese štěstí tomu, kdo ho dostal darem?
Další články v kategorii:
Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou
Správce webu | 28.03.2021
Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
Naučte děti, jak se v lese správně chovat...
Správce webu | 02.05.2023
Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.
Naučte děti, jak se v lese správně chovat...
Správce webu | 02.05.2023
Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.
Podzimní zvyky známé i dávno zapomenuté
Správce webu | 06.10.2023
Když se řekne česká tradice, nejspíše si vybavíte Velikonoce a Vánoce. Život našich předků byl ale mnohem bohatší a celý rok byl protkán různými tradicemi a zvyky. Pojďme si připomenout některé podzimní tradice.
Děti budou nadšené z barevného sněhu, který využijete při hře
Správce webu | 05.02.2021
Přestalo vaše dítko bavit jezdit na lyžích po sjezdovce či sáňkovat? Posaďte ho na plachtu z pevnějšího igelitu a táhněte, táhněte… Věřte, že pro dítě je to zcela jiný zážitek než sáňkování. Nebo ho zkuste zabavit našimi tipy na hry.
© 2024, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing