Historie deskových her
Správce webu | 25.11.2016
0 komentář
Desková hra je taková hra, ve které je průběh hry realizován na herním plánu. Zatímco u klasických deskových her máme pevně daný herní plán, u moderních deskových her se často setkáváme s variabilním herním plánem.
Název desková hra bývá často nesprávně spojován s pojmem moderní společenská hra, což však není zcela přesné, neboť ne všechny moderní společenské hry jsou deskové.
Nejznámějšími deskovými hrami jsou Dáma, Člověče, nezlob se!, ve světě známé též jako Ludo a Šachy.
Z moderních deskových her pak patří k nejznámějším hra Monopoly.
Nejstarší dosud hraná hra je patrně asijská hra Go. Konkurovat jí můžou snad jen africké mankalové hry. Existují ovšem archeologické nálezy ještě starších her, ke kterým se ovšem nedochovala žádná pravidla.
Deskovým hrám zasvětilo svůj život mnoho badatelů, díky kterým se opět hraje mnoho zapomenutých her. Mezi nimi nesmíme v první řadě zapomenout na španělského krále Alfonse X., zvaného Moudrý. Tomu je připisováno originální a na svou dobu (13. století) nevídané dílo Libro de los juegos, pojednávající o deskových hrách. Velkými badateli na poli deskových her byli R.C. Bell a herold J. R. Murray. V Čechách se studiem deskových her zabýval Miloš Zapletal, který vydal několik knih s danou tematikou, mezi jinými např. Velká kniha deskových her.
Starověk
Deskové hry mají velmi dlouhou historii, provázejí člověka více než 5000 let. Objevovaly se ve starých civilizacích, což dokazují archeologické nálezy a obrázky na zdech. Z pozdější doby se dochovaly jejich obrázky a popisy v knihách. Nejstarší deskové hry, které byly objeveny v Egyptě, pocházejí z období 3500 let před naším letopočtem. Deskové hry objevené v Asii jsou mladší, jsou přibližně ze 4. století př. n. l. Také ve starověkém Řecku a Římě byly deskové hry velmi oblíbené.
Středověk
Přestože církev hrám nepřála, byly to právě křížové výpravy do Svaté země, díky nimž se do Evropy dostávají deskové hry. Hrály se zpočátku především ve šlechtických sídlech, později se i přes zákazy, které je možno dodnes najít ve starých městských výnosech i zemských zákonech, rozšířily do měst a na venkov.
Z této doby pochází jeden z nejdůležitějších a nejstarších dokumentů o hrách – „Kniha her“ (Libro de Juegos) z roku 1283 napsaná na příkaz kastilského krále Alfonse X.
Novověk
Jedním z prvních, kteří pochopili účinek hry, byl Jan Amos Komenský. Zastával se nejen šachů, které měly mezi ostatními hrami výjimečné postavení, ale i vrhcábů. Jejich obrázek dokonce zařadil do Světa v obrazech. Konec 19. století dal vzniknout mnoha hrám, které se stále hrají a v mnoha zemích jsou populární. Patří mezi ně například Othello, Halma.
Současnost
V současné době prožívají deskové hry obrovský rozkvět. Ke klasickým deskovým hrám jako jsou šachy, dáma, člověče nezlob se, mlýn apod., přibyla široká rodina moderních deskových her, které mají obzvláště v Německu velikou oblibu.
Přibližná časová osa
3500 př. n. l. – Senet (nález v hrobkách v Egyptě)
3000 př. n. l. – Mehen (nález v Egyptě, hrací kameny měly tvar lvů)
2560 př. n. l. – Královská hra z Uru (na území bývalého Sumeru nalezeny hrací desky)
2500 př. n. l. – malby her Senet a Han
2000 př. n. l. – malba v hrobce v Benihassanu – 2 neznámé hry (o jedné se předpokládá, že byla určena pro hru Tau)
1500 př. n. l. – hra Liubo vytesána na trámu z modrého kamene
1400 př. n. l. – na střeše chrámu Kurna vyřezány desky na hry Alquerque, Mlýnek, Mlýn a pravděpodobně Mancala
200 př. n. l. – čínská deska na Go, která pochází z tohoto období, je uložena v muzeu v Pekingu (nicméně hra Go je mnohem starší)
116 – 27 př. n. l. – dílo Marcuse Terentius Varra nazvané Lingua latina X (II, par. 20) obsahuje nejstarší zmínku o hře latrunculi
79 – 8 př. n. l. – dílo Shuo Juan Liu Xianga obsahuje nejstarší zmínku o hře Xiangqi
8 př. n. l. – 8 n. l. – v Ovidiově díle Umění milovat je nejstarší zmínka o hře Ludus Duodecim Scriptorum (předchůdce Vrhcábů)
5. století – v severní Evropě se hrají hry rodiny Tafl (Vlci a ovce, Tablut…)
7. století – nejstarší známá zmínka o hře Čaturanga (předchůdce hry Šachy) v sanskrtské básnické sbírce Vasavadatta, kterou napsal Subandhu
1888 – vynalezena hra Reversi (původní název hry dnes známé také jako Othello)
V diskuzi je 0 komentář. Poslední příspěvek
Doplňující obsah
Co je portál vseohrackach.cz?
Mravenečkův tablet s básničkou Polámal se mraveneček
Správce webu | 06.10.2020
Dotykový tablet, se kterým se děti naučí barvy, říkanky o zvířátkách z louky a poslechnou si známou básničku Polámal se mraveneček. Tablet rozvíjí u dětí slovní zásobu, představivost a logické myšlení. Zdokonaluje jemnou motoriku, rozvíjí zrak a sluch aktivním zapojením do hry.
Zavěste jmelí
Správce webu | 16.12.2022
Věříte, že vám jmelí přinese do domu štěstí, když ho zavěsíte ráno na Štědrý den nad svátečně prostřený stůl? A nebo že přinese štěstí tomu, kdo ho dostal darem?
Další články v kategorii:
Květná neděle je optimistická, ve znamení vstupu s otevřenou cestou
Správce webu | 28.03.2021
Začíná svatý týden, tj. poslední týden před Velikonocemi, ve kterém si nejvíce připomínáme, co všechno se stalo před Ježíšovým vzkříšením.
Naučte děti, jak se v lese správně chovat...
Správce webu | 02.05.2023
Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.
Naučte děti, jak se v lese správně chovat...
Správce webu | 02.05.2023
Zaposlouchali jste se někdy do ticha lesa? Nádhera, viďte? Nezapomeňte, že les patří především rostlinám a živočichům, kteří zde žijí a rostou, my jsme zde pouze na návštěvě.
Podzimní zvyky známé i dávno zapomenuté
Správce webu | 06.10.2023
Když se řekne česká tradice, nejspíše si vybavíte Velikonoce a Vánoce. Život našich předků byl ale mnohem bohatší a celý rok byl protkán různými tradicemi a zvyky. Pojďme si připomenout některé podzimní tradice.
Děti budou nadšené z barevného sněhu, který využijete při hře
Správce webu | 05.02.2021
Přestalo vaše dítko bavit jezdit na lyžích po sjezdovce či sáňkovat? Posaďte ho na plachtu z pevnějšího igelitu a táhněte, táhněte… Věřte, že pro dítě je to zcela jiný zážitek než sáňkování. Nebo ho zkuste zabavit našimi tipy na hry.
© 2024, TEDDIES s. r. o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing